На допомогу вчителю " Цікаві матеріали"

Відеоподорож « Знай свої права»

 

Мета:

• познайомити учнів зі змістом основних статей Загальної Декларації прав людини, Конвенції про права дитини. Конституції України;

• допомогти запам'ятати основні поняття, розвивати пам'ять, мову, вміння класифікувати й узагальнювати;

• довести учням, що в основі документів про права людини, лежать головні потреби всіх людей.

Обладнання: ілюстративний матеріал (відеопрезентація), скринька нових слів, «мішечок обов’язків», моток «чарівних» ниток.

Основні поняття: закон, Конституція, ООН, Декларація, Конвенція, право.

 


Хід уроку

I. Організація класу до уроку

Привітання один одного та гостей.

Добрий день вам, любі друзі,

Рада вас вітати,

Щастя та добра вам

Щиро побажати.

Девіз нашого уроку:

Ти особливий. Як і кожна особистість.

Ти неповторний! У природи все таке.

Сніжинки навіть формою всі різні.

А ти – природи диво, ще й яке!

         ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, кого він там побачив, аж доти, доки всі найцікавіші й найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки.

(Діти по черзі заглядають у скриньку і посміхаються)

-           То кого ви побачили в чарівній скриньці?

(Діти називають себе, бо на дні скриньки - дзеркало).

-           Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе. Людина найцінніший скарб. Кожен з нас – особистість, і саме такої людини, як ви, більше на цій землі немає і не буде.

 

 

1 учень: Ти знаєш, що ти - людина?

               Ти знаєш про це, чи ні?

               Усмішка твоя - єдина,

               Очі твої - одні.

 

   Сьогодні усе для тебе:

   Озера, гаї, степи.

   І жити спішити треба –

   Кохати спішити треба

   Гляди ж, не проспи.

              Бо ти на землі - людина

             І хочеш того, чи ні –

            Усмішка твоя - єдина.

            Мука твоя - єдина,

            Очі твої - одні.

   ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 Пройде не одне тисячоліття, поки людство зрозуміє цю істину. От же, наша виховна година буде присвячена правам та обов'язкам дитини. А що ж таке «право»?

 

Права дитини - це певні можливості, які треба вам, дітям, (до вісімнадцяти років) для того, щоб жити і дорослішати. Тобто те, що ви можете робити і в чому вам не можуть відмовити для того, щоб подорослішати і вести повноцінне життя.

 

У різні епохи неоднаково дивилися на виховання  і догляд за дітьми. Раніше діти не мали іграшок, свого дитячого одягу. І тільки триста років тому на дітей починають звертати увагу, шиють дитячий одяг, створюють дитячі книги, дитячі пісні та музику. У 1959 році було прийнято Декларацію прав дитини. У 1989 році всі прогресивні країни світу, у тому числі і наша Україна, підписали Конвенцію прав дитини. У 1991 році в Україні був прийнятий Закон про охорону дитинства.

           Що означають слова «Декларація» та «Конвенція»    

         1. Конвенція – це просто

Оголошення всіх прав,

Є права й в дітей,звичайно,

Треба, щоб усяк їх знав.

2.Знайте ж, що усі  ви – рівні,

Від народження в правах,

І людина – змалку вільна,

Наче в небі синій птах…

3. Знайте ж, змалечку, всіх діток

Треба вчить, оберігать,

І ніхто в усьому світі

Їх не сміє ображать!

4.Треба діткам всього світу

Не сваритись,а дружить,

І по правилах хороших,

По закону треба жить.

          Учитель: Декларація - це документ у якому викладено важливі правила, обов'язки для всіх людей.

                           Конвенція - це міжнародний договір.

             - А зараз ознайомимось з деякими статтями конвенції.

             Коментар до відео презентації:

Невід’ємне  право дитини на життя

Життя кожної дитини є найціннішим не тільки для батьків. Кожна країна ма забезпечувати гідне життя та здоровий розвиток дітей – своїх маленьких громадян.

Кожна  людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя.

У світі всі малята —

і хлопчики й дівчата —

повинні право мати

щасливими зростати.

В турботливій країні,

у люблячій родині

мужнітимуть здорові

біляві й чорноброві.

Бо очі карі й сірі

у злагоді та мирі

не плачуть, а сміються,

що «дітками» зовуться.

                                                Всі діти мають право  на сім'ю.

Дитина має право на виховання в сімейному оточенні.

Всі діти є рівними у своїх правах

Усі діти, незалежно від походження, кольору шкіри, національності, статі, мови є рівним у своїх правах.

Пісня для всіх

А я найбільше хочу

Зробити так, щоб діти

Були завжди щасливими

У всьому – всьому світі,

Щоб ні війни, ні голоду

Ніхто й ніде не знав,

Щоб кожен день для кожного

Приходив, як весна!

А що для цього треба?

Прозоре й чисте небо,

І сонце променисте,

І неодмінно – пісню,

Таку, як сонце й небо,-

Для всіх дітей одну!..

                                      Усі діти мають право на освіту

Дитина має право на освіту, і обов’язок держави – забезпечити доступну для кожної дитини безкоштовну початкову освіту та заохотити її до отримання середньої освіти.

Учися, дитино, Бог буде з тобою,

З любов’ю тебе шануватиме світ;

Учися, щоб сіять добро поміж люди, -

І житимеш вічно, не згине твій слід!

В. Маслов

       До школи

Ну, прокидайтеся, діти:

Ранок – до книжки пора!

Сонечко встигло залити

Все посереду двора!

Швидше вдягайтесь до школи!

Кращі прогаєте дні, -

Пізно вертати, - ніколи

Їх не завернете, ні!

Змалку кохайтесь в освіті,

Змалку розширюйте ум,

 

 

Бо доведеться у світі

Всяких назнатися дум.

Треба самим розвертати:

Як і до чого все йде,

Шлях безпомилишно взяти –

Той, що до правди веде.

Щоб не зросли ви на сором

(Бійтесь найпаче того)

Та не зробились позором

Рідного краю свого.

 

 

Всі діти мають право на повноцінне харчування

Кожна дитина має право на рівень життя необхідний для її фізичного, розумового, духовного, соціального розвитку, батьки несуть відповідальність за забезпечення необхідного рівня життя дитини. Держава ж створює відповідні умови для реалізації цієї відповідальності

Вітаміни – добра штука

Це доказує наука.

Харчування повноцінне

Для дитини незамінне.

Вітамінів як дадуть,

Діти всі умить ростуть.

А  щоб в школі добре вчитись

І у армії служити,

Та  здоров’я  добре мати

Треба добре харчуватись.

Тож держава хай подбає

Про чудові урожаї:

Помідори і капусту,

Дині, гарбузи, петрушку,

Сливи, яблука, гранати,

Ріпку, моркву і салати,

І цукіні – кабачки,

І зелені огірки.

Руки вимили чистенько –

Йдуть обідати хутенько.

Пахне страва на столі,

Пригощайтеся, малі!

Їмо правою рукою,

Хліб беремо до борщу.

І жуємо без оглядки

Запашні м’які оладки.

 

Всі діти мають право на медичну допомогу

Діти мають право на медичну допомогу за найвищими стандартами, які реально може забезпечити  держава. Жодна дитина не може бути позбавлена доступу до ефективної охорони здоров’я.

Головне — здоровим бути —

Це потрібно всім збагнути!

Бо як є здоров’я й сила,

То весь світ людині милий.

Й думка в неї веселенька,

І тоді вона жвавенька.

Все їй хочеться робити,

І сміятись, і радіти.

А як тільки захворіє —

Зразу й сонечко тускніє.

Тому це запам’ятай

Й про своє здоров’я — дбай!

 

                                       Усі діти мають право на відпочинок

Діти мають право на відпочинок, дозвілля та участь у культурному та творчому житті.

 

Робота в групах

Міні-сценки.

-  А я знаю що ви підготували сценки??

Сценка 1 Зайчик,Лисичка,Ведмідь.

Зайчик

Раз,два,три,чотири,п’ять

Вийшов зайчик погулять!

В мене є смачна цукерка,

Є скакалка, є люстерко(показує)

Лисиця

Йди сюди, малюк вухастий!

Мусиш все мені віддати!

Дай скакалку! Дай цукерку!

Тай на що тобі люстерко?

Це мені воно згодиться,

Я ж красунечка Лисичка!

Ведмідь

Конвенції,Лисице,

Ти звичайно не читала

Є такий закон на світі,

Це – серйозна дуже справа.

Ображать не маєш права

Слабших себе і малих!

Тож віддай все малювові,

Бо такий закон для всіх!

Ти,зайчисько, пам’ятай

Про права все добре знай,

Про дитинство, про щасливе

Думаю, що це можливо.

 

Сценка 2 Мальвіна

Я у школу поспішаю,

Там читать, писать навчають.

По конвенції дитячій

Маємо право на навчання

І у школі нас навчають.

І дають усякі знання.

 

Сценка 3 Червона Шапочка,Вовк.

Ч.Ш. А чого це вуха

Раптом більші стали,

Дивним чорним пухом

Геть по заростали?

В.Це щоб краще чути

Любу мою внучку!

Ти підходь но ближче,

Дай бабусі ручку!

Ч.Ш. Чом це руки ваші

Стали волохаті?

В. Це щоб було м’якіше

Діток обіймати.

Ч.Ш.  Чом такими злими

Стали ваші очі?

В. Щоб угледіть ними

Пустощі дівочі

Ч.Ш. А зубів страшенних

Повна-повна паща!

В. Це щоб зміг,нарешті,

З’їсти тебе краще! 

Ч.Ш. Хоч не вмієш, злий вовчисько,

Ти книжок читать

Та Конвенцію дитячу

Треба гарно знати

Там написано,що діти

Мають право жити,

Тож і я тепер себе,зможу захистити.

Сценка 4Айболит

          Добрий день малята. Ось бинти і вата

Хто поранений у нас 123,і все гаразд

А тепер я від’їжджаю вам здоров’я всім бажаю.

На здоров'я і на ліки

Мають право усі діти. 

 

Вчитель. Отже, ми з вами вивчили права, необхідні кожній дитині для життя, але ви повинні познайомитися ще з одним поняттям.

 

«Чарівний мішечок»  Подивіться, я маю в руках яскравий мішечок. Спробуйте потримати його в руках. Не важко? Відкриємо його. На стрічечках написані обов’язки

дитини.

Гра «Так чи ні»

Так – плескаємо

Ні – тупаємо

- Кожна людина має своє ім'я

-  Можна бити дитину

- не можна відвідувати лікарів

- всі діти рівні між собою

- не можна ходити до школи

- можна примушувати дитину тяжко працювати

- можна ображати  дітей

- треба жити в злагоді і мирі

- поважати своїх батьків

VI. Підсумок.

Учитель. Пограємо у «Чарівний клубок». Розкажіть, про які права та обов’язки ви дізналися на уроці?